Светски познати ѕвезди кои мразат да се тушираат и капат

Во последно време, многу sвезди почнаа отворено да признаваат дека секојдневно избегнуваат туширање, поради што почна да се поставува старото прашање – колку често треба да се туширате?

Додека многу луѓе веруваат дека секојдневното капење на телото е неопходно за чистота и хигиена, други мислат дека тоа го лишува телото од природните масла и ја суши кожата.

Дискусија започна кога неколку познати личности рекоа дека не чувствуваат потреба од секојдневно туширање, што предизвика жестока дебата на Твитер.

Актерите Кристен Бел и Дакс Шепард за The View открија дека почнале се помалку да ги капат своите деца.

Актерката рече дека во последно време чекале да замирисаат, па дури потоа ја полнат кадата.

На подкастот на Шепард, „Експерт за фотелја“, славната двојка Мила Кунис и Ештон Качер откриваат дека тие исто така имаат навика да ги следат своите деца само на неколку дена.

Ако видите нечистотија на нив, исчистете ги. Инаку, нема смисла, рече Качер за нивната рутина за родителство, а Кунис додаде дека и таа не се капе со сапун секој ден.

Додека некои луѓе се согласуваат дека секојдневното капење всушност не е потребно, други имаа силни реакции на хигиенските навики на овие sвезди, нарекувајќи ги одвратни и без основни хигиенски навики.

И покрај ваквите реакции, се чини дека секојдневното капење ја губи својата популарност.

Според анкетата спроведена од Милениумски подкаст во мај 2020 година, 55,6 проценти од слушателите и САД рекоа дека не се тушираат секојдневно за време на карантин.

Исто така, во 2020 година, Дејли Меил откри дека приближно 25 проценти од луѓето во Велика Британија престанале да се тушираат дневно за време на пандемија.

Во 2021 година, Њујорк тајмс објави статија за луѓе кои одлучија да се откажат од секојдневното туширање за време на пандемија.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.