/

За полесен и убав сон: Чај од камилица за крај на денот

Чајот од камилица се сметал како смирувачка билка со векови. Дали чајот од камилица навистина ни помага полесно да заспиеме?

Камилица пред спиење?

Чајот од камилица е одличен избор за пиење пред спиење.

Покрај пријатен ароматичен вкус и недостаток на кофеин, тој има и одлична медицинска употреба и е познат по тоа што предизвикува релаксација.

Не е изненадувачки што камилицата е еден од клучните чаеви за пријатен и убав сон.

Откриени се над 120 хемиски елементи во камилицата, вклучувајќи го и антиоксидантот апигенин, кој помага да се врзат рецепторите во мозокот кои промовираат поспаност и ја намалуваат несоницата.

Најдобро е да пиете чај околу еден час пред спиење. Би било идеално да уживате во шолја чај без присуство на техника околу нас што предизвикува подолго чувство на будност.

Зелен чај за почеток на денот

Зелениот чај има антиоксидантно својство и помага да се забрза работата на срцето. Тој ефект ќе ви помогне поскоро да се разбудите, поради што зелен чај се пие наутро.

Некои луѓе го пијат и наместо кафе, а во култури како британската, чајот го држи приматот на омилени пијалоци.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.