/

Зошто јајца се јадат за појадок но не и за вечера

Јајцата се совршен појадок, но не се препорачува да бидат ваш избор за вечера. Јајцата се најбогат извор на проетеини и затоа треба да се редовен ден од вашата исхрана.

Зошто не се јадат јајца за вечера?

Жолчката од јајцето е полна со масти кои тешко се варат и метаболички обработуваат.

Јадењето јајца навечер може да го оптерети вашиот дигестивен систем и да предизвика лош квалитет на сон.

Варено или пржено јајце за појадок?

Можеби ќе се изненадите, но за појадок е подобро да изберете пржено јајце и тоа во маслиново масло.

Наместо омлет или кајгана, изберете јајце на око кое упива помалку масло и секако не јадете ги јајцата премногу пржени.

Убаво е да има и течен дел бидејќи во течна состојба жолчката побрзо се процесира во организмот.

Вареното јајце е добар додаток за ручек, но тоа не ги содржи потребните масти кои се нужни за добар и енергичен старт на денот.

Јајце испржено во маслниново масло е одлична комбинација на проеини и „добри“ масти.

Не заборавајте го и зеленчукот во утринскиот оброк и послужете го јајцето со авокадо, домат или краставица.

Колку време треба да варите јајца за да е идеално сварено?

Вечната дилема и прашање – колку време треба навистина да се готви јајце за да се готви и да биде безбедно за консумирање.

Ова прашање е особено важно ако се земе предвид фактот дека недоволно варено јајце може да биде опасно за здравјето, особено оние луѓе кои имаат проблеми со жолчката и стомакот, но и генерално чувствителен дигестивен систем.

Се разбира, секоја личност индивидуално претпочита јајца од различен степен на готвење. Сепак има неколку јасни правила при нивната подготовка, како што е фактот дека јајцето кое се готви помалку од 4 минути ќе остане живо.

Идеално зготвено јајце е она кое се готви во вода која врие помеѓу 9 и 10 минути. 

© Фото: Freepik.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.