Елементарни јога вежби за намалување на стресот

Маласана, или венец, е една од јога асаните која има комплексен ефект врз телото.

Помага во ублажување на стресот, стекнување сила и освежување.

Ако редовно ја правите асаната, исто така можете да се ослободите од болки во грбот, да го истегнете ‘рбетот, да ги затегнете стомачните мускули и да изгубите тежина.

Оваа поза, како и другите асани, дава чувство на смиреност, самодоверба и релаксација, па затоа се препорачува да ја изведувате во стресни ситуации.

Со редовно изведување на маласан, помалите проблеми престануваат да го мачат човекот, тој станува посмирен и избалансиран.

Маласана, исто така, помага да се зајакне и освежи мозокот.

Оваа асана е добра за жените, бидејќи помага да се елиминираат менструалните неправилности и да се воспостави циклус.

Маласана добро се справува со сите промени поврзани со возраста во телото: прекумерна тежина и масни наслаги во долниот дел на стомакот.

Покрај тоа, позицијата на венец ви овозможува да се ослободите од артритични болки во грбот и зглобовите, да го зајакнете ‘рбетот и да почувствувате светлина.

И сето тоа благодарение на една вежба. Па, ајде да разбереме како да го направиме тоа правилно.

Застанете исправено со стапалата во ширина на колковите.

Потоа, направете длабок свиок напред, свртувајќи ги нозете со прстите. Потоа започнете со сквотирање полека, свиткувајќи ги колената.

Задникот е што е можно понизок до подот, а потпетиците не се одвојуваат од земјата.

Во овој случај, колената треба да се продолжат.

Идеално, тие треба да бидат на исто ниво со прстите.

Раширете ги рацете напред, потоа притиснете ги лактите на внатрешноста на колената и преклопете ги дланките. Назад бидете исправени. Дишете длабоко и рамномерно.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.