Љубител сте на узо? Треба да ја пробате оваа комбинација

Ако сте љубител на узо и маслинки, ви предлагаме уште еден гастрономски специјалитет во кој ќе уживаат вашите сетила.

Тиро салатата е вистински избор за летните денови, таа е на база на павлака и фета сирење, со што ги надоместува потребите калории, ви дава енергија, но во исто време ве освежува.

Идеална е за послужување во даска со похованици, но може да се послужи и самостојно со крцкави лепчиња.

Ние ви го предлагаме рецептот за совршена домашна тиро салата:

  • 1 павлака од 400 грама
  • 250 грама фера сирење
  • маслиново масло
  • неколку сецкани маслинки
  • ситно сецкани фефернчиња или свежа лута пиперка
  • сол, бибер

Во голем сад истурете ја павлаката, а веднаш потоа додадете го и фета сирењето. Матете со миксер додека смесата не стане компактна.

Додадете ситно сецкани маслинки и пиперчиња и промешајте ја смесата.

На крај додадете зачини и неколку капки маслиново масло.

Послужете ја на чинија над лист со марула и декорирајте со свежа краставица сецкана на кругови.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.