Нутриционистка открива колку е опасно гладувањето по здравје

Можеби го имавте ова непријатно чувство во стомакот? Дали сте гладни затоа што сe уште немавте време да јадете, но одеднаш се чувствувате подуено како да сте јаделе нешто што вообичаено не ви се допаѓа?

Можно е да чувствуваме надуеност и болка, како и придружна непријатност и болка, дури и кога сме гладни.

Нутриционистот објасни зошто се случува ова и како да си помогнеме додека не успееме да земеме нешто за јадење!

Луѓето кои имаат синдром на нервозно дебело црево, ендометриоза, Кронова болест или целијачна болест ќе ги имаат овие проблеми почесто, но тоа не значи дека треба да имате нарушување за да отечете дури и кога сте гладни, рече Суприја Лал, нутриционист од Њујорк.

Кога сме гладни, без разлика дали го чувствуваме тоа свесно или не, нашиот стомак произведува киселина. Ако храната не влезе во таа киселина, може да испушти гасови што потоа ќе доведе до надуеност, објаснува таа.

Затоа е важно да не правите долга пауза помеѓу оброците, туку барем да јадете нешто здраво. Стомачната киселина ќе има што да обработи на тој начин, и нема да имате чувство на надуеност, вели таа.

Гастроентеролог д -р Харви Хамилтон Ален додава дека киселините и гасовите се најчестите, но не и единствените виновници за овој проблем. Стомакот што е празен предолго, исто така, може да отече од воздухот што го внесуваме помеѓу, да речеме, голтка вода.

Им порачуваме на пациентите да избегнуваат одредена храна што може да ја влоши подуеноста и други непријатности. Тоа се кромид, грав, моркови, целер, суво грозје или сливи, па дури и сливи. Доколку симптомите продолжат, сепак консултирајте се со доктор бидејќи е можно да имате проблем за кој не знаете, рече д -р Ален.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.