/

Капењето со топла вода помага во регулирање на шеќер во крвта

Туширањето е секако побрзо, поедноставно и попрактично, со брзото темпо на живот што го водиме сите, но понекогаш треба да направите пауза и да се опуштите, според научниците кои заклучиле од студијата дека топла бања согорува калории,

Научниците од Универзитетот во Лофборо и Лестер во Обединетото Кралство објавија податоци кои укажуваат дека топла бања може да согори калории и значително да го намали нивото на шеќер во крвта.

Се покажа дека времето поминато во топла када го намалува нивото на шеќер во крвта за 10 проценти повеќе од возењето велосипед.

Покрај тоа, резултатите покажаа дека топла бања согорува околу 126 калории на час.

Откривме дека учесниците во студијата кои се капеле во топла бања имале просечно 10 проценти помала гликоза од оние кои вежбале, што беше сосема неочекувано, објаснува д-р Стив Фокнер од Националниот институт за здравствени истражувања Лестер-Лафборо и додава:

Количината на шеќер во крвта што се зголемува после оброк е еден од индикаторите за ризик за болести како што е развојот на дијабетес тип 2, па намалувањето на тоа може да биде добро за нашето здравје.

Се разбира, ова не значи дека топла бања некогаш би можела да го замени целокупното влијание на вежбањето и физичката активност, но сепак дава некои здравствени придобивки, освен обичниот топол, релаксирачки туш.

Имено, топла бања го стимулира потењето на телото, а со потењето калориите се топат, а отровите се исфрлаат од телото.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.