/

Вода со лимон: За поубав тен во есенскиот период

Веројатно никој не се сомнева дека лимонот е добар за здравјето, но дали секојдневното пиење вода со лимон крие некои вистински здравствени придобивки за нашето тело?

Tанлука Русо реши да го провери и тоа, кога се согласи на предизвикот да пие само вода со лимон една недела.

Сигурно сте прочитале за бројните лековити својства на лимонот, кој се споменува и како природен антибиотик, ги нагласува неговите придобивки за имунитетот, е природен антисептик и помага при ублажување на болки во грлото и менструални грчеви.

Според некои, водата со лимон помага и во борбата против младешките акни.

Русо пиеше 2,5 дкл вода со половина исцеден лимон една недела наутро, а веќе, вели таа, на крајот од неделниот предизвик, забележала дека нејзината кожа е почиста и посветла.

Некои рецепти што ги најдов велат дека водата треба да биде топла, но искрено ми се слоши, па се одлучив за посвежа верзија и на мое изненадување, брзо ги видов резултатите.

-Лицето ми беше исчистено од мозолчиња, дури и од мали темни пигментациски дамки, а мојата кожа беше речиси беспрекорна: нема воспаление или вишок на себум и нема нови темни дамки. Покрај тоа, стана многу помеко на допир и многу посветло, пишува Русо за Инсајдер.

Патем, водата со лимон е еден од начините да се добие потребната количина на витамин Ц и да се зголеми хидратацијата.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.