/

Намалете го внесот на кофеин поради опасност од кршливи коски

Ако пиете кафе цел ден или земате пијалоци со кофеин за придобивки од атлетските перформанси, можеби ќе сакате да ја следите количината на кофеин што ја консумирате. Повисоките дози на кофеин може да го зголемат ризикот од развој на остеопороза, според една

/

Афродизијачка храна што ќе го разбуди „ѕверот во вас“

Внимавајте на својата исхрана пред да се впуштите во долга ноќ полна со сексуални авантури. Храната во голема мера влијае врз вашето либидо. Наспроти храна која значително го намалува либидото, дури може и да ви предизвика непријатности со системот за варење, постои

/

Научно е докажано дека алкохолот предизвикува појава на рак

Повеќе од четири проценти од сите нови случаи на рак во 2020 година може да се припишат на консумирање алкохол, според новата студија објавена во Лансет. Експертите ги анализираа податоците за потрошувачката на алкохол од 2010 година и инциденцата на рак во

Совршена исхрана за правилно менаџирање со стресот

Исхраната има големо влијание врз растот и намалувањето на стресните ситуации во животот и начинот на кој го генерирате и дозирано канализирате стресот. Некоја храна е поагресивна за вашиот дигестивен систем поради што имате органска подлога за создавање повеќе стрес. Храна која

//

Ако немате милениче, време е да почнете да размислувате за ново!

Домот е место на заедница на луѓе. Во современ контекст домот се сведува на место каде луѓето се прехрануваат, одмараат, се забавуваат и во кој им се обезбедени основните животни потреби – за топлина, безбедност и заштита од надворешни услови. Голем е

/

Селенот помага при проблеми со потенција кај мажите

Селенот е многу моќен антиоксиданс и е многу важен за здравјето на целиот организам, но малку се зборува за тоа. Ги штити клетките од оксидација, спречува предвремено стареење на кожата, мускулите и мозокот. Исто така, учествува во превенција од кардиоваскуларни заболувања и

Вежбањето ве прави попаметни… мит или вистина?

Веќе е познато дека редовното вежбање ве прави поздрави, посреќни и позгодни. Но, дали знаевте дека исто така може да ве направи попаметни? Направено е истражување на млади, здрави мажи кои биле поделени во 4 групи со различен распоред на вежбање, на

Какви придобивки добива вашето тело после првиот тренинг?

За да ги извлечете максимално придобивките од физичката активност, старо добро правило е дека редовноста е клуч, а во бројки тоа значи МИНИМУМ од два и половина часа распоредени во текот на една недела средно интензивна аеробна активност. Ја менувате вашата днк на подобро

Совети за справување со мачнина при долгите патувања

Имено, една студија покажува дека мирисот на антисептици го ублажува гадењето. Како што е наведено во ова еминентно професионално списание, неопходно е да се чува марамче натопено со антисептик пред носот на растојание од околу пет сантиметри. Неговиот лут мирис треба да

1 6 7 8