/

Протеинска бомба за после тренинг: Салата со авокадо и туна

Оваа салата е богата со протеини и омега три масни киселни, поради што можете да ја конзумирате и како главно јадење.

Оброкот кој може да го замените со оваа салата е ручек. Ручекот е идеално време за внес на поголема количина протеини и здрави масти.

Компоненти:

  • 1 голема конзерва туна
  • 1 краставица со средна големина
  • 1 авокадо
  • ¼ виолетов кромид
  • 1 лажица свежо исцеден сок од лимон
  • сол и бибер по желба
  • свежи лисја од магдонос

Подготовка:

1. Исцедете го маслото од туна или саламурата од конзервата.

2. Исчистете ја краставицата и исечете ја на помали коцки.

3. Излупете го кромидот и исечете го на тенки ленти или коцки.

4. Отстранете ја семката од авокадо и излупете го и исечете го на помали парчиња.

5. Во еден сад измешајте ги сите состојки, додадете ситно сечкан магдонос, сок од лимон, сол и бибер.

6. Послужете веднаш со гарнир по желба.

Наздравје!

© Gentlemanmagazine / Hr.N1.info Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.