/

Домашна ароматерапија за намалување на стресот

За почеток или крај на денот, почестете го вашето тело со капење – го ублажува стресот, ја враќа енергијата и го зајакнува духот.

Луксузна бања со меурчиња

Состојки: 110 гр рендан сапун, чаша вода, една лажица дестилат од лешник, една чаша базно масло од сладок бадем и три до четири капки есенцијално масло од лаванда и здравец.

Инструкции: Ставете ја водата да зоврие, а потоа додадете го ренданиот сапун и оставете да се раствори. Во друг сад, истурете го основното масло и дестилатот со лешник и измешајте по површината на водата.

Додадете го стопениот сапун и темелно протресете уште еднаш. Тоа е основата на бањата. Земете една лажица од оваа основа и додадете три или четири капки лаванда и здравец.

Бања со лаванда

Состојки: Три капки есенцијално масло од лаванда, една капка есенцијално масло од бергамот, пачули и иланг-иланг и една до две лажички масло од семе од кајсија (или семе од сладок бадем или слива).

Упатства: Измешајте ја водата и есенцијалните масла и полека истурете ги во бањата со топла вода. Легнете во бањата 20 минути.

Бања за нозе од цитрус

Состојки: Три капки есенцијално масло од лимон и портокал, една капка есенцијално масло од еукалиптус, две лажици сол од Мртво море и, ако сакате, две лажици лисја чај, суви или свежи.

Инструкции: Наполнете соодветен слив со топла вода и додадете сол од Мртво море. Кога ќе се стопи, додадете ги есенцијалните масла, а потоа листовите чај. Потопете ги стапалата 15 до 20 минути.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.