/

Хот дог го скратува животот за 10 минути, еве што го продолжува:

Безалкохолни пијалоци, двојни чизбургер, пица и сланина ви го скратуваат животниот век, но виршлите се најголемиот непријател.

Секое парче пица што го јадете може да ви го скрати животниот век за осум минути, но помфритот ќе ви купи повеќе време, тврди новата студија.

Експертите од Универзитетот во Мичиген пресметаа колку најпознатата храна влијае на животниот век.

Тие го тестираа нивниот јаглероден отпечаток и влијанието врз исхраната.

Победникот во продолжувањето на животот е сендвич со путер од кикирики и мармалад кој додава повеќе од 30 минути на вашиот животен век.

sliced fruit and vegetables
Фото извор: Unsplash.com

Најздравата храна

Дури 90% од целокупната исхрана треба да биде содржана од зелени намирници, а 10 проценти од намирници кои имаат црвена или друга боја.

Овошјето и зеленчукот со зелена боја во себе содржат најмногу хлорофил, супстанца која е неопходна за претворање на неорганска во органска енергија со помош на фотосинтеза.

Хлорофилот од зелените растенија е најсвежата и најесенцијалната храна за човечкиот организам.

Според тоа е и храна која најмногу го продолжува животот.

Од зелени намирници најдобро е да конзумирате зелен зеленчук како: спанаќ, марула, брокула, блитва, зелена пиперка, краставица и др.

Исто така е важно зелената боја да е што е можно потемна бидејќи кај потемни растенија се наоѓа поголемо количество хлорофил.

Од зелените растенија, препорачуваме: зелено јаболко, киви, некои видови на дињи и др.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.