/

Неколку предлози за здрава исхрана при патување

Подгответе оброци пред да патувате. Ова е старо правило што треба да го почитувате при патување. На тој начин вие ќе изберете што ќе јадете и успешно ќе избегнете јадење брза и калорична храна.

Предлог за оброк за патување: Интегрален ориз + мешавина од зелени лиснати салати + 1 лажица хумус + свежи моркови. Брзо се подготвува и е вкусно!

Сендвич – леб со семки + хумус + парче шунка + свежа рокула (предлог за појадок).

Здрави грицки – Секогаш носете кутија сурови бадеми, лешници, суво овошје, семки од сончоглед, свежо овошје (јаболко, мандарина, банана), свежи урми

Протеински шејк

Компоненти:

  • 1 банана
  • 1 лажица кокосов протеин
  • 1 лажица чии семе
  • 200 мл бадемово млеко

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки и послужете добро разладено

red strawberries on white ceramic bowl
Протеинскиот шејк брзо се подготвува и е лесен за транспорт!
Фото извор: Unsplash.com

Исцеден сок – направете исцеден чај од грејпфрут, лимон и ѓумбир пред патувањето. Оваа комбинација ќе ве хидрира за време на патувањето, ќе ве освежи и ќе ја зголеми концентрацијата. Ако имате гадење, задолжително направете чај од камилица или ѓумбир.

Вода – особено ако патувањата се долги. Дехидратацијата предизвикува главоболки, гадење, замор, грчеви во мускулите. Можете исто така да ја збогатите водата со хидролати (вистинското освежување ќе биде хидролат од нане и маточина).

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.