/

Рецепт за смути кое ве прави посреќни и ве „тера на љубов“

Некои состојки го смируваат организмот, ги блокираат рецепторите за болка, ве чистат од слуз и поттикнуваат лачење на некои хормони.

Најважни за доброто расположение се домаминот, серотонинот, ендорфин и секако адреналин.

Покрај хормоните на среќа и добро расположение, постои и хормон кој се нарекува „окситоцин“ и кој е одговорен за „љубовта“.

Среќата и љубовта се хормонски состојби и може да ги поттикнете преку исхраната.

Затоа ви предлагаме рецепт за смути кое ќе ве усреќи.

Потребни состојки:

  • микс црвено овошје (свежо или замрзнато)
  • сок од 2 лимони
  • 2-3 парчиња од свежа брокула
  • 1 банана
  • 4-5 мелени ореви

Бенефит:

Сокот од лимон е идеална подлога за прочистување на телото, наместо портокал што содржи многу повеќе шеќер.

Витамин Ц од лимонот ќе ве разбуди и помага во третирање на чувството на замор.

Црвеното овошје ја содржи супстанцијата ликопен што е одоговорна за поттикнување на либидото.

Брокулата содржи витамин К што помага во целосна апсорпција на внесените состојки и правилна дигестија.

Минералите од бананата го стабилизираат крвотокот и ја регулираат работата на срцето.

Мелените ореви се богат извор на Омега 3 масни киселини, кои се извонредна храна за вашиот мозок каде се сместени голем број на жлезди!

© Фото:

Leave a Reply

Your email address will not be published.