/

Лимонот го олеснува дишењето: Како да го користите правилно?!

Лимонот е одличен извор на хранливи материи и витамини.

Ова овошје е неверојатно освежувачко, и му помага на нашето тело да се бори против вируси и други разни болести.

Сепак, многумина не ги знаат сите корисни својства што ова овошје ги носи во нашето тело.

Мирисот на лимон е освежувачки

Во овој период, кога има висока концентрација на алергени во воздухот, луѓето кои страдаат од алергии навечер страдаат од најголеми последици.

Затоа, треба да го исечете лимонот за една четвртина и да го оставите до креветот.

Неговиот мирис ќе ги исчисти дишните патишта, ќе ги отстрани вирусите и бактериите од воздухот и ќе ви го олесни дишењето.

Лимон за прочистување на дишните патишта

Исцедете малку лимон или лимета во чаша и додадете супена лажица со мед. Наутро пред кафето земете ја оваа смеса.

Лимонот во комбинација со мед ја прочистуваат слузокожата од бактерии и вируси.

Ако сте пуштач практикувајте ја оваа навика секое утро, доколку не сте, тогаш земајте ја смесата барем два пати неделно.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.