/

Зошто џинот е апсолутен крал на сите пијалоци?

Некои медиуми објавија дека џин е прогласен за најздрав алкохолен пијалок во светот. Сепак, ние нема да го поддржиме ова тврдење бидејќи првенствено сме свесни за штетните ефекти на алкохолот врз организмот.

На чаша џин и тоник понекогаш е едноставно невозможно да се спротивставите, а горенаведените информации можат само да ви помогнат да имате помалку каење доколку се одлучите да прифатите неколку пијалоци џин тоник.

Сепак, треба да се консумира умерено!

Умереноста е клучот

Пиењето џин исто така може да му користи на вашето тело.

Така, некои луѓе забележуваат дека може да помогне при слабеење затоа што е еден од најмалку калоричните алкохолни пијалоци.

Оваа информација се однесува на самиот џин, затоа е многу важно да се проверат вредностите на другите компоненти со кои се меша.

Џин содржи само траги од шеќер, што го прави одличен избор ако вашата цел е да ја одржувате телесната тежина, особено ако внимателно избирате додатоци, изјави нутриционистката Џеки Линч.

Да живее боровинката!

Умереното пиење џин исто така може да биде од голема корист за постигнување на подобро варење. Исто така, содржи боровинки, кои се сметаат за природен диуретик.

Ако ви пречи надуеност после конзумирање пиво или вино, вистинско време е да преминете на џин.

Понатаму, билките што се користат во неговото производство ги зголемуваат дигестивните сокови потребни за храната во вашиот стомак навистина да се вари.

Боровинките исто така имаат изразени и силни антиоксиданти и помагаат во забавување на стареењето на кожата и ги поправаат малите брчки.

Благодарение на високата содржина на антиоксиданси, тоа успешно ќе го намали нивото на слободни радикали кои предизвикуваат сериозно оштетување на кожата.

© Gentlemanmagazine / Ало Фото: Freepik.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.