/

Носете собни папучи цело време, ќе ви го спасат здравјето!

Дали некогаш сте се запрашале зошто (не) носите папучи во станот? Да се ​​биде бос дома не е многу пожелно, тврдат медицинските експерти и ги откриваат причините. Се чини дека носењето папучи може да има одредени здравствени придобивки за кои не сте

/

Ако сте пушач наутро земајте маслиново масло за орална хигиена

Гаргара на маслото е еден од најпознатите методи за чистење на усната шуплина во Ајурведата, но придобивките не се поврзани само со устата. Оваа древна техника за чистење може да изгледа невообичаено за многумина, но се покажа дека тресењето на маслото влијае

/

Вода со лимон: За поубав тен во есенскиот период

Веројатно никој не се сомнева дека лимонот е добар за здравјето, но дали секојдневното пиење вода со лимон крие некои вистински здравствени придобивки за нашето тело? Tанлука Русо реши да го провери и тоа, кога се согласи на предизвикот да пие само

/

Не бидете со камено срце: Гушкањето е добро за расположението

Постојат различни профили на луѓе, некои ги нарекуваме „позатворени“ и „поладни“ и тие не сакаат близок контакт со другите луѓе, додека другите се спротивни на нив и се однесуваат послободно со другите. Потоплите луѓе не стравуваат од гушкање и допири, иако се

/

За полесен и убав сон: Чај од камилица за крај на денот

Чајот од камилица се сметал како смирувачка билка со векови. Дали чајот од камилица навистина ни помага полесно да заспиеме? Камилица пред спиење? Чајот од камилица е одличен избор за пиење пред спиење. Покрај пријатен ароматичен вкус и недостаток на кофеин, тој

/

Капењето со топла вода помага во регулирање на шеќер во крвта

Туширањето е секако побрзо, поедноставно и попрактично, со брзото темпо на живот што го водиме сите, но понекогаш треба да направите пауза и да се опуштите, според научниците кои заклучиле од студијата дека топла бања согорува калории, Научниците од Универзитетот во Лофборо

Koja храна најмногу дебелее

Која храна најмногу дебелее? Едноставно е. Ниту една или сите. Но, се прашувате зошто? Како? Веројатно поради влијанието на опкружувањето, често сме наведени да мислиме дека одреден вид или тип на храна може да не здебели. Да, факт е дека ако претежно

/

Со две чаши сок од целер можеме да живееме секој ден

Тоа е нискокалорична храна со висок процент на вода, поради што е идеална за оние кои се грижат за нивната тежина. Целерот е одличен за држење диети Целерот е одличен извор на калиум и калциум, кои се исклучително важни за здравјето на

/

Метаболичките процеси немаат врска со возраст, туку со исхрана!

Дали вината за прекумерна тежина ја префрлате на побавен метаболизам поради стареење? Не толку брзо. Резултатите од новата меѓународна студија се во спротивност со всаденото верување дека метаболизмот постојано се намалува со возраста. До 60-годишна возраст, вашиот метаболизам е ист како кога

/

Сме чуле за депресија, но кој е нејзиниот антипод и што е хипоманија

Хипоманија е состојба на умот која се карактеризира со возбуда или еуфорија што се јавува на поблаг начин отколку во манија. Со други зборови, тоа е умерен случај на второто; тоа обично не влијае сериозно на функционалноста на лицето. Почнувајќи со објаснување

1 2 3 4 8