Како да дојдете до совршено лице кое ќе го има на секоја насловна страница?

Деновите кога се беше попрактично и едноставно, мажите секое утро го негуваа своето лице со вода, шампон и крема за бричење. Но, како што се менуваме ние, така се менуваат и нашите навики. Затоа, ќе ви предложиме четири факти за тоа како да

/

Совети за зголемување на плодноста на спермата

Според Националниот институт за здравство, околу 15 проценти од паровите имаат проблеми со зачнувањето. Исто така најмалку третина од паровите имаат проблем со квалитет на сперма. Според израелска студија, квалитетот на спермата се зголемува во зима и рана пролет. А за време

/

Домашни третмани за болни, уморни и отечени стапала

Летото е период кога најмногу страдаат стапалата поради отворени обувки, поголема топлина, но и поради прашина која е во непосреден допир со кожата од стапалата кога сме полубоси. Со болни и отечени стапала сите се соочуваме поретко или почесто во текот на

Имате отечено лице? Проверете дали внесувате оптимално сол

Солта содржи околу 60 проценти хлорид и 40 проценти натриум. Повеќето необработени намирници, како зеленчук, овошје, ореви, месо и млеко, не содржат натриум. Солта што ја јадеме помага во затегнување и опуштање на мускулите, влијае на нервите и ги балансира минералите што

4 едноставни чекори да се откажете од слатката и масна храна

Доколку никако не можете да се откажете од слатката и масна храна која ве спречува да го изгубите вишокот на килограми, можеби сте зависни од истата. Начинот да се откажете од таквата храна е детоксификација на вашиот црн дроб која може да

/

Лекарски совети за нега на усни во есенскиот период

Најчеста причина за појава на херпес на устата е недостаток на витамин Б2, анемија, стомачни заболувања, габи, несоодветна хигиена, но и лошо поставена протеза. Дијабетичарите често ги имаат, но и оние кои ги навлажнуваат усните додека зборуваат. Сепак, тие најчесто се појавуваат

/

Граница помеѓу уживање во алкохол и алкохолизам

Алкохолизмот отсекогаш бил сериозен проблем во нашето општество, и во овие тешки, чудни времиња, многу луѓе, за жал, бараат утеха во алкохолот. Најлошото нешто кај алкохолизмот е фактот дека станува збор за прогресивна болест, и со текот на времето симптомите стануваат поизразени.

/

Зошто јајца се јадат за појадок но не и за вечера

Јајцата се совршен појадок, но не се препорачува да бидат ваш избор за вечера. Јајцата се најбогат извор на проетеини и затоа треба да се редовен ден од вашата исхрана. Зошто не се јадат јајца за вечера? Жолчката од јајцето е полна

/

Пиењето вода е нужно за здравјето, но дали може да се предозираме?

Водата е многу важен дел од нашето целокупно здравје, дехидрацијата може да доведе до разни проблеми. Меѓутоа, кога станува збор за хидратацијата, можно е да пиете премногу вода. Дали е можно да се пие премногу вода? Според лекарот, бубрезите можат да излачуваат

/

Храна за сите кои се опоравуваат од коронавирусот

Без разлика дали сте биле заразени, во моментот сте, или штотуку ја примивте првата доза од вакцина, треба да воведете режим. Исхраната е многу значајна за поттикнување на имунитетот и превенција на несакани ефекти. Не случајно постои изреката „Здравјето влегува преку устата“.

1 2 3 4 5 8