Кој ќе го наследи богатството на кралицата Елизабета?

Според „Дејли Мејл“ богатството на синот на новиот крал Чарлс Трети, претходно проценето на 34 милиони фунти (околу 40 милиони долари), пораснало на 1,1 милијарда фунти (1,3 милијарди долари) откако ја доби новата титула, како имотот што му следува со тоа. Наследникот

Конечно дома: Светски познатиот пијанист Симон Трчески вечерва со бесплатен концерт во Скопје

Македонскиот пијанист со светски глас Симон Трпчески вечерва на платото пред Националната опера и балет (НОБ) во 20 часот премиерно ќе го изведе животниот музички проект Македонисимо, пет години по светската премиера. По Скопје, Македонисимо ќе биде изведен во Штип на 25

Како помина настанот „Мажи на годината“ во 2021 година? (ВИДЕО)

Гламурозниот настан „Мажи на годината“ кој стана белег на македонските џентлмени секоја година добива сѐ повеќе на популарност. На гала вечерта која се одржа ланската година во DoubleTree by Hilton Skopje, во присуство на голем број јавни лица од бизнис секторот, политиката

Очите на светската филмска сцена вперени во Битола: Започна 43. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Реалноста не е доволна“ и проекцијата на францускиот игран филм „Мајка и син“, како и врачувањето на престижните признанија свечено беше отворено 43. издание на интернационалниот фетсивал на филмската камера „Браќа Манаки“. – Реалноста не ни е доволна и секоја

Вратоврска, кошула и одело: Примамлива комбинација за секоја пригода

Различни ситуации бараат различен стил на облекување, дури и кога тоа е навидум станува збор иста облека како кошула, одело и вратоврска. Секој од овие три елементи е важен, во случајов и оделото и кошулата и вратоврската. Сите елементи заедно го создаваат

Двајца врвни гитаристи на едно место: Влатко Стефановски и Томи Емануел во Херцег Нови

Австралиецот Томи Емануел и нашиот, Македонецот Влатко Стефановски, се сретнаа во Херцег Нови. Двајцата врвни гитаристи кои се пријатели и соработници приредија вистинско шоу на 16-от „Guitar Art Summer Fest“. За Емануел многумина тврдат дека е најдобриот акустичен гитарист на сите времиња.

Добар план е половина завршена работа

Сигурно досега сте ја слушнале изреката „Добар план е половина завршена работа“! Токму на оваа тематика издвојуваме текст од инстаграм профилот Боемот којшто низ личен пример ја демонстрира оваа мисла. Неговиот текст го пренесуваме во целост. Пишува: Боемот 2.0 Ќе бидам самокритичен,

Сигурно не сте ги знаеле: 15 факти поврзани со понеделник

Понеделник е единствениот ден во неделата кој ја носи етикетата „најомразен“ ден и луѓето ширум светот најчесто имаат негативно мислење за овој ден. Но, ова може да се смени. Без разлика дали одите на работа, училиште, факултет, или правите нешто сосема различно,

Може да биде кобно: Пилотите објаснуваат зошто никогаш не смеете да го менувате своето место на седење во авионот

Веројатно ви се случило барем еднаш да видите празно седиште во авионот, на пример, до прозорецот, но стјуардесата не ви дозволила да го смените седиштето. Дури и да видите празно место во авионот, подобро е да не го менувате вашето. Причината не

Победничкото Ферари на Михаел Шумахер оди на аукција

Ферари ја изгради својата висока репутација на трките, а еден од најспецијалните Формула 1 тркачки болиди од Маранело, сега се продава на аукција. Всушност, овој автомобил не е посебен само поради тоа што има значки на Ферари, туку поради фактот што го

1 2 3