/

Влијанието на засладените пијалоци врз здравјето

Жените кои пиеле два или повеќе засладени пијалоци дневно имале двојно поголема веројатност да заболат од рак на дебелото црево пред да наполнат 50 години отколку жените кои консумирале помалку од една чаша такви пијалоци неделно.

Истражувачите кои ја спроведоа оваа студија, во заклучокот на нивните резултати, советуваат дека засладените пијалоци треба да се заменат со обична вода, млеко, незасладено кафе или чај.

За дополнително намалување на можноста за заболување од рак на дебелото црево, тие препорачаа да внимавате и на вашата исхрана. Во овој поглед, тие наведуваат дека треба да се јаде помалку црвено и преработено месо.

Жените не треба да пијат повеќе од еден алкохолен пијалок

Жените не треба да пијат повеќе од еден алкохолен пијалок дневно, а мажите не треба да пијат повеќе од два.

clear wine glass overlooking orchard during daytime
Фото извор: Unsplash.com

Сокови и ладен чај

Засладените пијалоци за време на оваа студија вклучуваа газирани и негазирани пијалоци засладени со шеќер и сируп од пченка со висока фруктоза, како што се безалкохолни пијалоци, овошни пијалаци, удирања и ладен чај.

Фото извор: Unsplash.com

Чаша солена вода наутро

Некој што е навикнат да пие кафе или појадок наутро штом ќе ги отвори очите, по предлог да земе наместо тоа чаша солена вода и да ја испие на празен стомак, најверојатно ќе биде скептичен или ќе реагира со гадење.

Верувале или не, сепак, ова може да донесе многу придобивки за модерниот човек кој живее со брзо темпо. Научно е докажано дека чаша солена вода има исклучително корисен ефект врз човечкото тело.

Во Индија, практиката на пиење солена вода секое утро е позната, а западниот свет ја отфрли идејата под претпоставка дека е штетна за човечкото тело. „Трикот“ е дека водата треба да се посоли со природна, чиста морска сол.

Во овој случај, нејзиниот здрав ефект е загарантиран.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.