И во лето треба да внимавате на вашето здравје: Кои производи го содржат витаминот Д?

Секое лето знаеме да заборавиме на здравјето за кое сме загрижени во зима. Сигурно, се прашувате за витамин Д кој е минерал растворлив во масти, а се формира под кожата која е изложена на УВБ зраци. Тој е единствениот витамин кој е

„Како да живеете 13 години подолго“? Доктор сподели шест совети како да си го продолжите животот со подобра исхрана

Еден лекар преку платформата TikTok сподели шест различни совети кои можат да ни помогнат да го продолжиме животот до тринаесет години. Д-р Ентони Џун од Детроит ја искористи оваа социјална мрежа за да им ги објасни на своите следбеници резултатите од новата

Дали климатските промени се причина што луѓето спијат се помалку?

Нова студија откри колку сериозно порастот на температурите го нарушува нашиот ритам на спиење. Зголемувањето на температурите предизвикано од климатските промени го скратува времето на спиење на луѓето ширум светот, а проблемот ќе се влошува до крајот на овој век ако човештвото

Три идеи за шампионски почеток на денот

Силен протеински појадок е еден од важните услови за напредок во тренингот. И зачувување на постигнатото. Често, особено во работната недела, немаме доволно време наутро да ги исполниме тие стандарди. Решението е во блендерот, магичен уред кој лесно и брзо подготвува се

Како да го подобриме менталното здравје?

Добро ментално здравје значи чувство за добросостојба, самодоверба и самопочит. Ни овозможува да уживаме во целост и да ги почитуваме другите луѓе, секојдневието и средината. Доброто ментално здравје нам ни овозможува: Да формираме исполнувачки врски Да ги употребуваме способностите и потенцијалите Да се

Доаѓа лето: Како да ослабете без многу труд?

Доаѓа лето, па вишокот на килажа на многу луѓе е главен проблем. Но, понекогаш не е целта денот да го поминувате во теретана или да се чувствувате виновни, сепак најважно е рационално да го испланирате вашето слабеење. Но, потребно е да имате

20 препораки како да го намалите стресот

Целото секојдневие и темпото на живот е стресно за секого. Сите си наоѓаат различни начини за опуштање, но не секогаш ги обираат вистинските, туку најбрзите, кои ги ослободуваат само моментално. Кога сте под стрес најлесно ви е да обвинувате некого, но наместо

Секојдневни навики кои го уништуваат модерниот господин

Никој од нас не сака да остари и младоста да му заврши брзо, но факт е дека не можеме цело време да бидеме млади и дека мораме да се менуваме како поминуваат годините. Според голем број на истражувања, најмногу здраствени проблеми имаат

ОРГАНОДАРИТЕЛСТВО – АЛТРУИЗАМ НА ДЕЛО, ЏЕНТЛМЕНСКА ПОСТАПКА И БЛАГОРОДЕН ГЕСТ

Животните стории на неколкутемина органодарители во изминатата година и пол и денес, на реципиентите, на блиските роднини, семејствата на починатите, кои во најтешките денови одлучуваат да ги подарат нивните органи, ткива и да спасат нечии животи, ќе се согласите дека влијаат и

/

Носете собни папучи цело време, ќе ви го спасат здравјето!

Дали некогаш сте се запрашале зошто (не) носите папучи во станот? Да се ​​биде бос дома не е многу пожелно, тврдат медицинските експерти и ги откриваат причините. Се чини дека носењето папучи може да има одредени здравствени придобивки за кои не сте

1 2 3 8